söndag, juli 29, 2007

Urban Legends

Tre otroliga historier – men bara en av dem är sann – vilken? I varje avsnitt visas tre sägner, så fantastikt långsökta att man lockas att tro på dem. Vi har, till exempel, historien om det ondskefulla njur-tjuvargänget i Rio de Janeiro, eller mannen från London som blir överkörd av en ångvält och överlever, och den bisarra historien om en kvinna som av misstag låses in på mentsalsjukhus i fem år.

Samt mycket mer! Historierna presenteras som fakta, skickligt sammansatta från arkiv, dramatiska rekonstruktioner och intervjuer, för att vara like övertygande som en riktig dokumentär. Knorren är att, medan en av historierna är absolut sann, är de två andra bara påhittade. Tittarnas tankeförmåga och humor sätts på prov, när de själva får försöka lista ut vad som är sant och vad som är lögn.

Söndagen den 29 juli kl 19:00 - på TV6

Lorenzo letar vidare

Prins Lorenzos jakt efter sin drömkvinna går vidare i Rom. Intriger och svartsjuka börjar sprida sig bland tjejerna.

Bachelor: Rome Kanal 5 söndag 29 juli 18:35

Om Barchelor Rome:

I årets omgång av The Bachelor har det blivit dags för en riktig prins att hitta sin prinsessa. Vi möter Prins Lorenzo Borghese, en snygging på 34 år som är släkt familjen Bonaparte.

Lorenzo bor vanligtvis i New York, men under inspelningarna av programmet reser han tillbaks till sina förfäders land Italien, och slottet Villa Mondragone, som en gång tillhört Napoleons syster.

Den här gången utspelar sig de romantiska äventyren i Rom och den lycklige mannen är Prince Lorenzo Borghese. På vägen dejtar han många attraktiva kvinnor. Slutligen återstår endast en kvinna som har fångat hans hjärta och som han ska fria till.