OS i Paris

Schema dag för dag för hela Sommar-OS

Äntligen är det dags för ett sommar-OS igen, och denna gång är det Paris som har äran att stå värd för spelen. Här är all information du behöver inför OS i Paris 2024.

När börjar OS 2024 i Paris?

OS i Paris inleds med en smygstart onsdagen den 24 juli, vilket innebär att vissa tävlingar börjar redan då. Den officiella invigningen av spelen sker fredagen den 26 juli, en spektakulär ceremoni som markerar den formella starten av OS. Spelen avslutas sedan söndagen den 11 augusti 2024.

Hur ser man OS 2024 i Paris? TV-kanaler och Streaming

För att följa de största händelserna från OS i Paris kan du ställa in dig på de linjära kanalerna Kanal 5 och Eurosport. Dessa kanaler kommer att sända de mest spännande och viktiga tävlingarna direkt.

För de som vill ha fullständig täckning av alla evenemang och discipliner, är ett abonnemang på den nya streamingtjänsten Max nödvändigt. Om du tidigare hade ett sportpaket hos Discovery+, har detta nu flyttats över till Max.

För nya kunder erbjuder Max paketet ”Basic med reklam” för 89 kronor, vilket är det mest prisvärda alternativet för att se allt från sommar-OS i Paris. Om du föredrar att titta utan reklam, vill kunna streama på flera enheter samtidigt, eller önskar en bättre bild- och ljudkvalitet, finns det dyrare abonnemang att välja mellan.

Dessutom kommer OS att sändas på Warner Bros. Discoverys linjära kanaler, Kanal 5 och Eurosport, vilket innebär att det finns många sätt att följa med i alla spännande sporthändelser som kommer att äga rum i Paris under dessa sommarveckor.

OS 2024: Hela schemat – dag för dag

OS 2024: Schema onsdag 24 juli

Fotboll – gruppspel herrar

  • 15.00: Uzbekistan-Spanien
  • 15.00: Argentina-Marocko
  • 17.00: Egypten-Dominikanska republiken
  • 17.00: Guinea-Nya Zeeland
  • 19.00: Japan-Paraguay
  • 19.00: Irak-Ukraina
  • 21.00: Mali-Israel
  • 21.00: Frankrike-USA

Rugby

  • Från 15.30: Herrar, gruppspel

OS 2024: Program och schema torsdag 25 juli

Bågskytte:

  • 9.30: Indviduell rankningsomgång, damer
  • 14.15: Indviduell rankningsomgång, herrar

Fotboll – gruppspel damer:

  • 17.00: Spanien-Japan
  • 17.00: Kanada-Nya Zeeland
  • 19.00: Nigeria-Brasilien
  • 19.00: Tyskland-Australien
  • 21.00: Frankrike-Colombia
  • 21.00: USA-Zambia

Handboll – gruppspel, damer

  • 09.00: Slovenien-Danmark
  • 11.00: Nederländerna-Angola
  • 14.00: Spanien-Brasilien
  • 16.00: Tyskland-Korea
  • 19.00: Ungern-Frankrike
  • 21.00: Norge-Sverige

Rugby

  • 14.00-17.00: Herrar, gruppspel
  • Från 20.00: Herrar, slutspel

OS 2024: Program och schema fredag 26 juli

20.24: Invigning


OS 2024: Program och schema lördag 27 juli

Gymnastik:

  • Från 11.00: Kval, herrar

Badminton:

  • Från 08.30: Gruppspel i damsingel, herrsingel, damdubbel, herrdubbel och mixed dubbel.

Basket – herrarnas gruppspel

  • 11.00: Australien-Ej Klart
  • 13.30: Tyskland-Japan
  • 17.15: Frankrike-Ej klart
  • 21.00: Ej klart-Kanada

Beachvolley

  • Från 14.00: Gruppspelsmatcher, damer och herrar.

Boxning:

  • 15.30: 16-delsfinal 54kg, damer
  • 16.18: 16-delsfinaler 60kg, damer
  • 17.06: 16-delsfinaler 63,5kg, herrar
  • 17.38: 16-delsfinaler, 80kg, herrar
  • 20.00: 16-delsfinaler 54kg, damer 
  • 20.48: 16-delsfinaler 60kg, damer
  • 21.36: 16-delsfinaler 63,5kg, herrar
  • 22.08: 16-delsfinaler, 80kg, herrar

Kanotslalom:

  • 15.00: Kanot singel, herrar, första åket
  • 15.50: Kajak, singel, damer första åket
  • 17.10: Kanot singel, herrar, andra åket
  • 18.00: Kajak, singel, damer andra åket

Cykling, landsväg: 

  • 14.30: Individuellt tempolopp, damer
  • 16.34: Individuellt tempolopp, herrar

Simhopp:

  • 11.00: Synkroniserad parhoppning, 3m, damer 

Ridsport:

  • 09.30: Dressyr, individuellt och lag

Fäktning:

  • Från 10.00: Värja, individuellt, damer
    Från 10.25: Sabel, individuellt, herrar

Fotboll: Gruppspel, herrar

  • 15.00: Dominikanska Republiken-Spanien
  • 15.00:  Argentina-Irak
  • 17.00: Uzbekistan-Egypten
  • 17.00: Ukraina-Marocko
  • 19.00: Nya Zeeland-USA
  • 19.00: Israel-Paraguay
  • 21.00: Japan-Mali
  • 21.00: Frankrike-Guinea

Handboll: Gruppspel, herrar

  • 09.00: Spanien-Slovenien
  • 11.00: Ungern-Egypten
  • 14.00: Kroatien-Japan
  • 16.00: Norge-Argentina
  • 19.00: Tyskland-Sverige
  • 21.00: Danmark-Frankrike

Landhockey

  • Från 10.00: Gruppspel, herrar (7 matcher)
  • Från 19.45: Gruppspel, damer (2 matcher)

Judo

  • Från 10.00: 48 kg, damer
  • Från 10.00: 60 kg, herrar

Rodd:

  • 09.00: Singelsculler, herrar, heat
  • 10.12: Singelsculler, damer, heat
  • 11.30: Dubbelsculler, herrar, heat
  • 12.00: Dubbelsculler, damer, heat
  • 12.30. Fyrsculler, herrar, heat
  • 12.50: Fyrsculler, damer, heat

Rugby:

  • Från 14.30: Slutspel, herrar

Skytte:

  • Från 09.00: Luftgevär 10 m, mixed
  • 10.30: Luftpistol 10 m, herrar, kval
  • 12.30: Luftpistol 10 m, damer, kval

Skateboard:

  • 12.00: Street, herrar, kval
  • 17.00: Street, herrar, final

Surfing:

  • 19.00: Runda 1, herrar
  • 23.48: Runda 1, damer

Simning:

Förmiddagspass, start 11.00

  • 100 m fjäril, damer, försök
  • 400 m fritt, damer, försök
  • 100 bröstsim, herrar, försök
  • 400 m fritt, herrar, försök
  • 4×100 m fritt, damer, försök
  • 4×100 m fritt, herrar, försök

Finalpass:

  • 20.30: 100 m fjäril, damer, semifinal
  • 20.42: 400 m fritt, herrar, final
  • 20.55: 400 m fritt, damer, final
  • 21.15: 100 m bröstsim, herrar, semifinal
  • 21.37: 4×100 m fritt, damer, final
  • 21.50: 4×100 m fritt, herrar, final

Bordtennis:

  • Från 15.00: Singel, damer och herrar, kvalomgång
  • Från 16.30: Dubbel, mixed, åttondelsfinaler
  • Från 20.00: Singel, damer och herrar, slutspel  

Tennis:

  • Första omgången i damernas och herrarnas singel, samt damernas och herrarnas dubbel.

Volleyboll:

  • Från 09.00: Gruppspel, herrar

Vattenpolo:

  • Från 14.00: Gruppspel, damer (4 matcher)

OS 2024: Program och schema söndag 28 juli

Bågskytte: 

  • Från 09.30: Lagtävling, damer (final 17.11)

Gymnastik:

  • Från 09.30: Damernas kval

Badminton:

  • Från 08.30: Gruppspel i damsingel, herrsingel, damdubbel, herrdubbel och mixed dubbel.

Basket, gruppspel herrar

  • 11.00: Sydsudan-Ej klart
  • 13.30: Spanien-Kina
  • 17.15: Serbien-USA
  • 21.00: Serbian-Puerto Rico

Beachvolley: 

  • Från 09.00: Gruppspelsmatcher, damer och herrar

Boxning:

  • Herrar: 57 kg, 71 kg, 92 kg
  • Damer: 50 kg, 66 kg,

Se detaljerat matchschema här.

Kanotslalom:

  • 15.30: Kajak, damer, semifinal
  • 17.45: Kajak, damer, final

Mountainbike:

  • 14.10: Crosscountry, gamer, final

Ridsport:

  • 10.30: Fälttävlan, lag, terräng
  • 13.00: Fälttävlan, individuellt, terräng

Fäktning: 

  • Från 09.30: Florett, individuellt, damer
  • Från 10.00: Värja, individuellt, herrar
  • 21.45: Florett, damer, final
  • 22.15: Värja, herrar, final

Fotboll, gruppspel, damer:

  • 17.00: Brasilien-Japan
  • 17.00: Nya Zeeland-Colombia
  • 19.00: Spanien-Nigeria
  • 19.00: Australien-Zambia
  • 21.00: Frankrike-Kanada
  • 21.00: USA-Tyskland

Handboll, gruppspel, damer:

  • 09.00: Brasilien-Ungern
  • 11.00: Sydkorea-Slovenien
  • 14.00: Sverige-Tyskland
  • 16.00: Danmark-Norge
  • 19.00: Angola-Spanien
  • 21.00: Frankrike-Nederländerna

Landhockey:

  • Från 10.00: Gruppspel, damer (4 matcher)
  • Från 17.00: Gruppspel, herrar (4 matcher)

Judo: 

  • Från 10.00: 66 kg, herrar
  • Från 10.00: 52 kg, damer
  • 17.38: 66 kg, herrar, final
  • 18.09: 52 kg, damer, final

Rodd: 

  • 09.00: Singelsculler, damer, återkval
  • 09.36: Singelsculler, herrar, återkval
  • 10.10: Dubbelsculler, damer, återkval
  • 10.20: Dubbelsculler, herrar återkval
  • 10.30: Tvåor, damer, försök
  • 11.00: Tvåor, herrar, försök
  • 11.30: Dubbelsculler, lättvikt, damer, försök
  • 12.00: Dubbelsculler, lättvikt, herrar, försök
  • 12.30: Fyror, damer, försök
  • 12.50: Fyror, herrar, försök

Rodd: 

  • Från 15.30: Gruppspel

Segling:

  • Från 12.10: iQFOiL, damer & herrar
  • Från 15.30: 49er, damer & herrar

Skytte:

  • 09.15: Luftgevär, 10 m, damer, kval
  • 09.30: Luftpistol, 10 m, herrar, final
  • 11.15: Luftgevär, 10 m, herrar, kval
  • 12.00: Luftpistol, 10 m, damer, final

Skateboard:

  • 12.00: Street, damer, kval
  • 17.00: Street, gamer, final

Surfing: 

  • 19.00: Damer, runda 2
  • 23.48: Herrar, runda 2

Simning:

Försökspass, start 11.00:

  • 200 m frisim, herrar, försök
  • 400 m medley, herrar, försök
  • 100 m bröstsim, damer, försök
  • 100 m ryggsim, herrar, försök
  • 200 m frisim, damer, försök

Finalpass:

  • 20.30: 400 m individuell medley, herrar, final
  • 20.45: 100 m fjärilsim, damer, final
  • 20.51: 200 m frisim, herrar, semifinaler
  • 21.15: 100 m bröstsim, damer, semifinaler
  • 21.37: 100 m ryggsim, herrar, semifinaler
  • 21.54: 100 m bröstsim, herrar, final
  • 22.00: 200 m frisim, damer, semifinaler

Bordtennis: 

  • 10.00: Singel, damer & herrar
  • 16.00: Dubbel, mixed, kvartsfinaler
  • 20.00: Singel, damer & herrar

Tennis: 

  • Första omgången i damernas och herrarnas singel, samt damernas och herrarnas dubbel.

Volleyboll:

  • 09.00: Gruppspel, damer
  • 17.00: Gruppspel, herrar

Vattenpolo:

  • Från 10.30: Gruppspel, herrar

OS 2024: Program och schema måndag 29 juli

Bågskytte:

  • Från 09.30: Lag, herrar
  • 17.11: Lag, herrar, final

Gymnastik:

  • 17.30: Lag, herrar, final

Badminton:

  • Från 08.30: Gruppspel i damsingel, herrsingel, damdubbel, herrdubbel och mixed dubbel.

Basket, gruppspel damer:

  • 11.00: Nigeria – Australien
  • 13.30: Tyskland – Belgien
  • 17.15: Kanada – Frankrike
  • 21.00: USA – Japan

Beachvolley:

  • Från 09.00: Damer och herrar

Boxning:

  • Damer: 60 kg,
  • Herrar: 63,5 kg, 92 kg, +92kg

Kanotslalom:

  • 15.30: Kanot, singel, herrar, semifinal
  • 17.20: Kanot, singel, herrar, final

Mountainbike:

  • 14.10: Crosscountry, herrar, final

Simhopp:

  • 11.00: Synkroniserad 10 m, herrar, final

Ridsport

  • 11.00: Fälttävlan, individuell hoppning, kval
  • 12.15: Fälttävlan, laghoppning, final
  • 15.00: Fälttävlan, individuell hoppning, final

Fäktning:

  • Från 09.30: Sabel, damer
  • Från 09.55: Florett, herrar
  • 21.45: Sabel, damer, final
  • 22.10: Florett, herrar, final

Handboll, gruppspel herrar:

  • 09.00: Japan – Tyskland
  • 11.00: Slovenien – Kroatien
  • 14.00: Egypten – Danmark
  • 16.00: Sverige – Spanien
  • 19.00: Frankrike – Norge
  • 21.00: Argentina – Ungern

Landhockey:

  • Från 10.00: Gruppspel, herrar (2 matcher)
  • Från 10.30: Gruppel, damer (6 matcher)

Judo:

  • Från 10.00: 57 kg, damer
  • Från 10.00: 73 kg, herrar
  • 17.38: 57 kg, damer, final
  • 18.09: 73 kg, herrar, final

Rodd: 

  • 09.30: Herrarnas singelsculler semifinal E/F 1
  • 09.42: Herrarnas singelsculler semifinal E/F 2
  • 09.54: Damernas singelsculler semifinal E/F 1
  • 10.06: Damernas singelsculler semifinal E/F 2
  • 10.20: Herrarnas tvåa återkval
  • 10.30: Damernas tvåa återkval
  • 10.40: Lättvikt herrarnas dubbelsculler återkval
  • 11.00: Lättvikt damernas dubbelsculler återkval
  • 11.20: Herrarnas fyrsculler återkval
  • 11.30: Damernas fyrsculler återkval
  • 11.40: Herrarnas åtta heat
  • 12.00: Damernas åtta heat

Rugby

  • Från 14.00: Gruppspel

Segling

  • Från 12.10: 49er, damer & herrar
  • Från 15.40: iQFOiL, damer & herrar

Skytte:

  • 09.00: Trap, kval, herrar
  • 09.15: Luftpistol 10 m, mixed, kval
  • 09.30: Luftgevär 10 m, damer, final
  • 12.00: Luftgevär 10 m, herrar, final

Surfing:

  • 19.00: Runda 3, herrar
  • 23.48: Runda 3, damer

Simning:

  • 11.00: 400 m  medley, damer, försök
  • 11.00: 100 m ryggsim, damer, försök
  • 11.00: 800 m frisim, herrar, försök

Finalpass

  • 20.30: 400 m medley, damer, final
  • 20.43: 200 m frisim, herrar, final
  • 21.00: 100 m ryggsim, damer, semifinaler
  • 21.22: 100 m ryggsim, herrar, final
  • 21.32: 100 m bröstsim, damer, final
  • 21.48: 200 m frisim, damer, final

Bordtennis:

  • Från 10.00: Singel, damer & herrar
  • Från 17.00: Dubbel, mixed, semifinal
  • 20.00: Singel, damer & herrar

Tennis:

  • Från 12.00: Singel, damer & herrar
  • Från 12.00: Dubbel, damer & herrar
  • Från 12.00: Mixed dubbel

Volleyoll:

  • Från 09.00: Gruppspel, damer

Vattenpolo:

  • 14.00: Gruppspel, damer (4 matcher)

OS 2024: Program och schema tisdag 30 juli

Bågskytte

  • Från 12.00: Damer och herrar, individuellt

Gymnastik

  • 18.15: Lag, damer, final

Badminton

  • Från 08.30: Gruppspel i damsingel, herrsingel, damdubbel, herrdubbel och mixed dubbel.

Basket, gruppspel herrar

  • 11.00: Ej klart-Ej klart
  • 13.30: Kanada-Australien
  • 17.15: Japan-Frankrike
  • 21.00: Ej klart-Tyskland

Basket 3×3

  • Från 17.30: Gruppspel, damer och herrar

Beachvolley:

  • Från 09.00: Gruppspelsmatcher, damer och herrar

Boxning

  • Damer: 54 kg, 57 kg
  • Herrar: 51 kg, 80 kg

Kanotslalom

  • 15.00: Kanot, singel damer, första åket
  • 16.00: Kajak, singel herrar, första åket
  • 17.10: Kanot, singel damer, andra åket
  • 18.10: Kajak, singel herrar, andra åket

Cykling BMX

  • 13.25: Freestyle, damer, kval
  • 15.12: Freestyle, herrar, kval

Ridsport

  • 11.00: Dressyr, lag, dag 1
  • 13.45: Dressyr, individuellet, dag 1

Fäktning

  • 13.30: Värja, damer, slutspel
  • 20.30: Värja, damer, final

Fotboll, gruppspel herrar

  • 15.00: Dominikanska republiken – Uzbekistan
  • 15.00: Spanien – Egypten
  • 17.00: Ukraina – Argentina
  • 17.00: Marocko – Irak
  • 19.00: USA – Guinea
  • 19.00: Nya Zeeland – Frankrike
  • 21.00: Paraguay – Mali
  • 21.00: Israel – Japan

Handboll, gruppspel damer

  • 09.00: Tyskland – Slovenien
  • 11.00: Norge – Korea
  • 14.00: Nederländerna – Spanien
  • 16.00: Ungern – Angola
  • 19.00: Frankrike – Brasilien
  • 21.00: Sverige – Danmark

Landhockey

  • Från 10.00: Gruppspel, herrar (6 matcher)

Judo

  • Från 10.00: 81 kg, herrar
  • Från 10.00: 63 kg, damer
  • 17.38: 81 kg, herrar, final
  • 18.09: 63 kg, damer, final

Rodd:

  • 09.30: Singelsculler, damer, kvartsfinaler
  • 10.10: Singelsculler, herrar, kvartsfinaler
  • 10.50: Dubbelculler, damer, semifinal A/B 1
  • 11.00: Dubbelculler, damer, semifinal A/B 2
  • 11.10: Dubbelculler, herrar, semifinal A/B 1
  • 11.20: Dubbelculler, herrar, semifinal A/B 2
  • 11.30: Fyror, damer, återkval
  • 11.40: Fyror, herrar, återkval

Rugby

  • Från 14.00: Damer, placeringsmatcher och slutspel
  • 19.45: Damer, final

Segling

  • Från 12.10: iQFOiL, damer & herrar
  • Från 15.40: 49er, damer & herrar

Skytte

  • Trap, damer och herrar, kval
  • 09.30: Luftpistol 10 m, mixed, bronsmatch
  • 10.00: Luftpistol 10 m, mixed, final
  • 15.30: Trap, herrar, final

Surfing

  • 19.00: Herrar, kvartsfinaler
  • 21.24: Damer, kvartsfinaler
  • 23.48: Herrar, semifinaler

Simning

Förmiddagspass, från 11.00

  • 200 m fjärilsim, herrar, försök
  • 100 m frisim, herrar, försök
  • 1500 m frisim, damer, försök
  • 100 m frisim, damer, försök
  • 200 m bröstsim, damer, försök
  • 4 x 200 m frisim, herrar, försök

Finalpass:

  • 20.30: 100 m frisim, herrar, semifinaler
  • 20.41: 200 m fjärilsim, herrar, semifinaler
  • 20.57: 100 m ryggsim, damer, final
  • 21.03: 800 m frisim, herrar, final
  • 21.25: 100 m frisim, damer, semifinaler
  • 21.46: 200 m bröstsim, herrar, semifinaler
  • 21.59: 4 x 200 m frisim, herrar, final

Bordtennis

  • Från 12.00: Singel, damer & herrar
  • Från 12.00: Dubbel, damer & herrar

Tennis

  • Från 12.00: Singel och dubbel, damer & herrar

Triathlon

  • 08.00: Individuellt, herrar, final

Volleyboll

  • Från 09.00: Gruppspel, herrar

Vattenpolo

  • Från 10.30: Gruppspel, herrar (6 matcher)

OS 2024: Program och schema onsdag 31 juli

Bågskytte

  • Från 12.00: Individuellt, damer & herrar

Gymnastik

17.30: Mångkamp, herrar, final

Badminton

  • Från 08.30: Gruppspel i damsingel, herrsingel, damdubbel, herrdubbel och mixed dubbel

Basket

  • 11.00: Puerto Rico – Spanien, gruppspel, damer
  • 13.30: Kina – Serbien, gruppspel damer
  • 17.15: Ej klart- Serbien, gruppspel, herrar
  • 21.00: USA – Sydsudan, gruppspel, herrar

Basket 3×3

  • Från 17.30: Gruppspel, damer och herrar

Beachvolley

  • Från 09.00: Gruppspel, damer och herrar

Boxning

  • Från 11.00: Herrar 57 kg, 71 kg,
  • Från 12.04: Damer 75 kg, 60 kg

Kanotslalom

  • 15.30: Kanot, damer, semifinal
  • 17.25: Kanot, damer, final

Cykling, BMX

  • 13.10: Damer, freestyle park, final
  • 14.45: Herrar, freestyle park, final

Simhopp

  • 11.00: Synkroniserad 10 m, damer, final

Ridsport

  • Från 13.30: Sabel, lag herrar, slutspel
  • 20.30: Sabel, lag herrar, final

Fotboll, gruppspel damer

  • 17.00: Japan-Nigeria
  • 17.00: Brasilien-Spanien
  • 19.00: Zambia-Tyskland
  • 19.00: Australien-USA
  • 21.00: Nya Zeeland-Frankrike
  • 21.00: Colombia-Kanada

Handboll, gruppspel herrar

  • 09.00: Norge – Ungern
  • 11.00: Kroatien – Tyskland
  • 14.00: Spanien – Japan
  • 16.00: Slovenien – Sverige
  • 19.00: Frankrike – Egypten
  • 21.00: Danmark – Argentina

Landhockey

  • Från 10.00: Gruppspel, damer (6 matcher)
  • Från 17.30: Gruppspel, herrar (2 matcher)

Judo

  • Från 10.00: Damer, 70 kg
  • Från 10.00: Herrar, 90 kg
  • 17.38: Damer, 70 kg, final
  • 18.09: Herrar, 90 kg, final

Rodd

  • 09.30: Lättvikt dubbelsculler, herrar, final C
  • 09.42: Lättvikt dubbelsculler, damer, final C
  • 09.54: Singelsculler, herrar, semifinal C/D 1
  • 10.04: Singelsculler, herrar, semifinal C/D 2
  • 10.14: Singelsculler, damer, semifinal C/D 1
  • 10.24: Singelsculler, damer, semifinal C/D 2
  • 10.34: Tvåa utan styrman, herrar, semifinal A/B 1
  • 10.44: Tvåa utan styrman, herrar, semifinal A/B 2
  • 10.54: Tvåa utan styrman, damer, semifinal A/B 1
  • 11.04: Tvåa utan styrman, damer, semifinal A/B 2
  • 11.14: Lättvikt dubbelsculler, herrar, semifinal A/B 1
  • 11.24: Lättvikt dubbelsculler, herrar, semifinal A/B 2
  • 11.34: Lättvikt dubbelsculler, damer, semifinal A/B 1
  • 11.44: Lättvikt dubbelsculler, damer, semifinal A/B 2
  • 12.02: Fyrsculler, herrar, final B
  • 12.14: Fyrsculler, damer, final B
  • 12.26: Fyrsculler, herrar, final A
  • 12.38: Fyrsculler, damer, final A

Segling

  • Från 12.10: 49er, damer & herrar
  • Från 14.00: iQFOiL, damer & herrar

Skytte

  • 09:00: 50m gevär 3 positioner, herrar, kval
  • 09:00:Trap, damer, kval – Dag 2
  • 15:30: Trap, damer, final

Surfing

  • 01:00: Damernas semifinaler
  • 02.12: Herrarnas bronsmatch
  • 02.53: Damernas bronsmatch
  • 03.34: Herrarnas final
  • 04.15: Damernas final

Simning

Försökspass

  • 11.00: 200 m bröstsim, damer, försök
  • 11.00: 200 m ryggsim, herrar, försök
  • 11.00: 200 m fjärilsim, damer, försök

Finalpass:

  • 20.30: 100 m frisim, damer, final
  • 20.36: 200 m fjärilsim, herrar, final
  • 20.42: 200 m fjärilsim, damer, semifinal
  • 21.04: 1500 m frisim, damer, final
  • 21.34: 200 m ryggsim, herrar, semifinal
  • 21.46: 200 m bröstsim, damer, semifinal
  • 22.08: 200 m bröstsim, herrar, final
  • 22.15: 100 m frisim, herrar, final

Bordtennis:

  • 10.00: Singel, damer & herrar, 16-delsfinaler
  • 15.00: Singel, damer & herrar, åttondelsfinaler
  • 20.00: Singel, damer & herrar, åttondelsfinaler

Tennis

  • Från 12.00: Singel och dubbel, herrar och damer

Triathlon

  • 08.00: Damer, individuellt, final

Volleyboll

  • Från 09.00: Gruppspel, herrar
  • Från 17.00: Gruppspel, damer

Vattenpolo

  • Från 14.00: Gruppspel, damer (4 matcher)

OS 2024: Program och tider torsdag 1 augusti

Bågskytte

  • Från 09.30: Individuellt, damer och herrar, utslagsrunda

Gymnastik

  • 18.15: Mångkamp, damer, final

Friidrott

  • 07.30: 20 km gång, herrar, final
  • 09.20: 20 km gång, damer, final

Badminton

  • Från 08.30: Dubbel, damer, kvartsfinaler
  • Från 09.40: Singel, herrar, åttondelsfinal
  • Från 13.00: Dubbel, herrar, kvartsfinal
  • Från 18.30: Singel, damer, åttondelsfinal
  • Från 19.30: Dubbel, mixed, semifinaler

Basket, gruppspel damer

  • 11.00: Japan-Tyskland
  • 13.30: Australien-Kanada
  • 17.15: Frankrike-Nigeria
  • 21.00: Belgien-USA

Basket 3×3

  • Från 09.00: Gruppspel, damer & herrar

Beachvolley

  • Från 09.00: Gruppspel, damer & herrar

Boxning

  • Från 11.00: Damer 50 kg, 54 kg, 66 kg
  • Från 12.52: Herrar 63,5 kg, 92 kg

Kanotslalom

  • 15.30: Kajak, singel herrar, semifinal
  • 17.30: Kajak, singel herrar, final

Cykling, BMX

  • Från 20.00: Racing, damer och herrar

Ridsport

  • 11.00: Hoppning, lag, kval

Fäktning

  • Från 11.50: Florett, lag damer
  • 20.30: Florett, lag damer, final

Golf

  • 09.00: Herrar, första rundan

Handboll, gruppspel damer

  • 09.00: Nederländerna-Brasilien
  • 11.00: Sydkorea-Sverige
  • 14.00: Spanien-Ungern
  • 16.00: Angola-Frankrike
  • 19.00: Tyskland-Danmark
  • 21.00: Slovenien-Norge

Landhockey

  • Från 10.00: Gruppspel, herrar (4 matcher)
  • Från 17.00: Gruppspel, damer (4 matcher)

Judo

  • Från 10.00: 100 kg, herrar
  • Från 10.00: 78 kg, damer
  • 17.38: 100 kg, herrar, final
  • 18.09: 78 kg, damer, final

Rodd

  • 09.30: Singelsculler, damer, semifinal A/B 1
  • 09.40: Singelsculler, damer, semifinal A/B 2
  • 09.50: Singelsculler, herrar, semifinal A/B 1
  • 10.00: Singelsculler, herrar, semifinal A/B 2
  • 10.10: Åtta, damer, återkval
  • 10.20: Åtta, herrar, återkval
  • 10.30: Dubbelsculler, damer, final B
  • 10.42: Dubbelsculler, herrar, final B
  • 10.54: Fyra, damer, final B
  • 11.06: Fyra, herrar, final B
  • 11.18: Dubbelsculler, damer, final A
  • 11.30: Dubbelsculler, herrar, final A
  • 11.50: Fyra, damer, final A
  • 12.10: Fyra, herrar, final A

Segling

  • Från 12.10: ILCA, damer & herrar
  • Från 14.40: 49er, medaljsegling, damer & herrar
  • Från 15.00: iQFOiL, damer & herrar

Skytte

  • 09.30: Gevär 50 m, herrar, final
  • 12.00: Gevär 50 m, damer, kval

Simning

Försökspass:

  • 11.00: 200 m ryggsim, damer, försök
  • 11.00: 50 m frisim, herrar, försök
  • 11.00: 200 m medley, herrar, försök
  • 11.00: 4 x 200 m frisim, damer, försök

Finalpass

  • 20.30: 200 m fjärilsim, damer, final
  • 20.37: 200 m ryggsim, herrar, final
  • 20.44: 50 m frisim, herrar, semifinal
  • 21.03: 200 m bröstsim, damer, final
  • 21.10: 200 m ryggsim, damer, semifinal
  • 21.34: 200 m medley, herrar, semifinal
  • 21.48: 4 x 200 m frisim, damer, final

Bordtennis

  • Från 10.00: Singel, damer, kvartsfinaler
  • Från 12.00: Singel, herrar, kvartsfinaler

Tennis

  • Från 12.00: Singel, herrar, kvartsfinal
  • Från 12.00: Singel, damer, semifinal
  • Från 12.00: Dubbel, damer, semifinal
  • Från 12.00: Dubbel, mixed, semifinal
  • 19.00: Singel, herrar, kvartsfinal
  • 19.00: Singel, damer, semifinal

Volleyboll

  • Från 09.00: Gruppspel, damer

Vattenpolo

Från 10.30: Gruppspel, herrar (6 matcher)


OS 2024: Program och tider fredag 2 augusti

Bågskytte

  • Från 09.30: Lag, mixed, utslagsrunda
  • 16.43: Lag, mixed, final

Friidrott:

  • 10.05: Tiokamp 100m, herrar
  • 10.10: Slägga, herrar, kvalgrupp A
  • 10.15: Höjdhopp, damer, kval
  • 10.35: 100m, damer, försöksheat
  • 10.55: Tiokamp längdhopp, herrar
  • 11.05: 1500m, herrar, försöksheat 1
  • 11.35: Slägga, herrar, kvalgrupp B
  • 11.50: 100m, damer, försöksheat 1
  • 12.15: Tiokamp kulstötning, herrar
  • 18.00: Tiokamp höjdhopp, herrar
  • 18.10: 5 000m, damer, försöksheat
  • 18.15: Tresteg, damer, kval
  • 18.55: Diskus, damer, kval – grupp A
  • 19.10: 4x400m stafett, mixed, försöksheat
  • 19.45: 800m, damer, försöksheat 1
  • 20.10: Kulstötning, herrar, kval
  • 20.20: Diskus, damer, kval – grupp B
  • 20.50: Tiokamp 400m, herrar
  • 21.20: 10 000m, herrar, final

Badminton

  • 08.30: Dubbel, damer, semifinal
  • 09.40: Dubbel, damer, semifinal
  • 10.50: Dubbel, herrar, semifinal
  • 12.00: Dubbel, herrar, semifinal
  • 15.00: Dubbelmixed, bronsmatch
  • 16.10: Dubbelmixed, final
  • 17.40: Singel, herrar, kvartsfinal
  • 18.50: Singel, herrar, kvartsfinal
  • 20.00: Singel, herrar, kvartsfinal
  • 21.10: Singel, herrar, kvartsfinal

Basket, gruppspel herrar

  • 11.00: Japan-Ej klart
  • 13.30: Australien-Ej klart
  • 17.15: Kanada-Ej klart
  • 21.00: Frankrike-Tyskland

Basket 3×3

  • Från 09.30: Gruppspel, damer & herrar

Beachvolley

  • Från 09.00: Gruppspel, damer & herrar

Boxning

  • 15.30: 57 kg, damer, åttondelsfinaler
  • 16.34: 51 kg, herrar kvartsfinaler
  • 17.06: 80 kg, herrar kvartsfinaler
  • 17.38: +92 kg, herrar, kvartsfinaler
  • 20.00: 57 kg, damer, åttondelsfinaler
  • 21.04: 51 kg, herrar kvartsfinaler
  • 21.36: 80 kg, herrar, kvartsfinaler
  • 22.08: +92 kg, herrar kvartsfinaler

Kanotslalom

  • 15.30: Kajakcross, damer, tidsförsök
  • 16.40: Kajakcross, herrar, tidsförsök

Cykling, BMX

  • Från 20.00: Race, damer och herrar, semifinaler
  • 21.35: Race, herrar, final
  • 21.50: Race, damer, final

Simhopp

  • 11.00: Synkroniserad hoppning 3 m, herrar, final

Ridsport

  • 14.00: Hoppning, lag, final

Fäktning

  • Från 13.30: Värja, herrar, slutspel
  • 20.30: Värja, herrar, final

Fotboll

  • 15.00: Kvartsfinal, herrar
  • 17.00: Kvartsfinal, herrar
  • 19.00: Kvartsfinal, herrar
  • 21.00: Kvartsfinal, herrar

Golf

  • 09.00: Herrar, andra rundan

Handboll, gruppspel herrar

  • 09.00: Ungern-Danmark
  • 11.00: Argentina-Frankrike
  • 14.00: Kroatien-Sverige
  • 16.00: Tyskland-Spanien
  • 19.00: Japan-Slovenien
  • 21.00: Norge-Egypten

Landhockey

  • Från 10.00: Gruppspel damer och herrar

Judo

  • Från 10.00: +78 kg, damer
  • Från 10.00: +100 kg, herrar
  • 17.38: +78 kg, damer, final
  • 18.09: +100 kg, herrar, final

Rodd

  • 09:30 Singelsculler, herrar, final F
  • 09:42 Singelsculler, damer, final F
  • 09:54 Singelsculler, herrar, final E
  • 10:06 Singelsculler, damer, final E
  • 10:18 Singelsculler, herrar, final D
  • 10:30 Singelsculler, damer, final D
  • 10:42 Par, herrar, final B
  • 10:54 Par, damer, final B
  • 11:06 Lättvikts-dubbelsculler, herrar, final B
  • 11:18 Lättvikts-dubbelsculler, damer, final B
  • 11:30 Par, herrar, final A
  • 11:42 Par, damer, final A
  • 12:02 Lättvikts-dubbelsculler, herrar, final A
  • 12:22 Lättvikts-dubbelsculler, damer, final A

Segling

  • Från 12.00: 470, mixed
  • Från 12.10: ILCA, damer & herrar
  • Från 14.00: iQFOiL, damer & herrar

Skytte

  • 09.00: Skeet, herrar, kval
  • 09.00: Pistol 25 m, damer, kval
  • 09.30: Gevär 50 m, damer, final

Simning

  • 11:00 100 m fjärilsim, herrar, försök
  • 11:00 200 m medley, damer, försök
  • 11:00 800 m frisim, damer, försök
  • 11:00 4 x 100 m medley, mix, försök
  • 20:30 50 m frisim, herrar, final
  • 20:39 200 m ryggsim, damer, final
  • 20:49 200 m medley, herrar, final
  • 21:09 100 m fjärilsim, herrar, semifinal
  • 21:34 200 m medley, damer, semifinal

Bordtennis

  • 10.00: Singel, damer, semifinal
  • 11.00: Singel, herrar, semifinal
  • 13.30: Singel, damer, semifinal
  • 14.30: Singel, herrar, semifinal

Tennis

  • 12.00: Singel, herrar, semifinal
  • 12.00: Singel, damer, bronsmatch
  • 12.00: Dubbel, herrar, bronsmatch
  • 12.00: Dubbel, mixed, bronsmatch
  • 19.00: Singel, herrar, semifinal
  • 19.00: Dubbel, mixed, final

Trampolin

  • 12.00: Damer, kval
  • 13.50: Damer, final
  • 18.00: Herrar, kval
  • 19.45: Herrar, final

Volleyboll

  • Från 09.00: Gruppspel, herrar

Vattenpolo

Från 14.00: Gruppspel, damer (4 matcher)


OS 2024: Program och schema lördag 3 augusti

Bågskytte

  • Från 09.30: Individuellt, damer, utslagsrunda
  • 14.46: Individuellt, damer, final

Gymnastik

  • 15.30: Fristående, herrar, final
  • 16.20: Hopp, damer, final
  • 17.10: Bygelhäst, herrar, final

Friidrott

  • 10.05: Tiokamp 110 m häck, herrar
  • 10.10: Stavhopp, herrar, kval
  • 10.35: 100 m, herrar försöksheat
  • 10.55: Tiokamp diskuskastning – Grupp A, herrar
  • 11.10:  800 m, damer återkvalheat
  • 11.45: 100 m, herrar omgång 1
  • 12.00: Tiokamp disku – Grupp B, herrar
  • 13.40: Tiokamp stavhopp, herrar
  • 19.10: Tiokamp spjut – Grupp A, herrar
  • 19.15: 1 500 m, herrar, återkvalheat
  • 19.35: Kula, herrar, final
  • 19.50: Damernas 100 m semifinal
  • 20.10: Tiokamp spjut – Grupp B, herrar
  • 20.20: Tresteg, damer, final
  • 20.55: 4 x 400 m mixstafett, final
  • 21.20: 100 m, damer, final
  • 21.45: Tiokamp 1500 m, herrar

Badminton

  • Från 08.30: Singel, damer, kvartsfinaler
  • 15.00: Dubbel, damer, bronsmatch
  • 16.10: Dubbel, damer, final

Basket, gruppspel damer

  • 11.00: Kina-Puerto Rico
  • 13.30: Serbien-Spanien
  • 17.15: Ej klart-USA
  • 21.00: Serbien-Sydsudan

Basket 3×3

  • Från 17.30: Gruppspel, damer

Beachvolley

  • Från 09.00: Gruppspel, damer och herrar

Boxning

  • 15.30: 57 kg, herrar, kvartsfinaler
  • 16.02: 71 kg, herrar, kvartsfinaler
  • 16.34: 50 kg, damer, kvartsfinaler
  • 17.06: 66 kg, damer, kvartsfinaler
  • 17.38: 60 kg, damer, semifinal
  • 20.00: 57 kg, herrar, kvartsfinaler
  • 20.32: 71 kg, herrar, kvartsfinaler
  • 21.04: 50 kg, damer, kvartsfinaler
  • 21.36: 66 kg, damer, kvartsfinaler
  • 22.08: 60 kg, damer, semifinal

Kanotslalom

  • 15.30: Kajakcross, damer, första rundan
  • 16.40: Kajakcross, herrar, första rundan
  • 18.05: Kajakcross, damer, återkval
  • 18.45: Kajakcross, herrar, återkval

Cykel

  • 11.00: Linjelopp, herrar

Ridsport

  • 10.00: Dressyr, lag, final

Fäktning

  • Från 13.00: Sabel, lag, damer, utslagsrunda
  • 20.00: Sabel, lag, damer, final

Fotboll

  • 15.00: Kvartsfinal, damer
  • 17.00: Kvartsfinal, damer
  • 19.00: Kvartsfinal, damer
  • 21.00: Kvartsfinal, damer

Golf

09.00: Herrar, tredje rundan

Handboll, gruppspel damer

  • 09.00: Ungern-Nederländerna
  • 11.00: Spanien-Frankrike
  • 14.00: Brasilien-Angola
  • 16.00: Slovenien-Sverige
  • 19.00: Norge-Tyskland
  • 21.00: Danmark-Sydkorea

Landhockey

  • Från 10.00: Gruppspel, damer (6 matcher)

Judo

  • Från 08.00: Lag, mixed, utslagsrunda
  • 17.20: Lag, mixed, final

Rodd

  • 09.30: Singelsculler, damer, final C
  • 09.42: Singelsculler, herrar, final C
  • 09.54: Singelsculler, damer, final B
  • 10.06: Singelsculler, herrar, final B
  • 10.18: Singelsculler, damer, final A
  • 10.30: Singelsculler, herrar, final A
  • 10.50: Åtta, damer, final A
  • 11.10: Åtta, herrar, final A

Segling

  • Från 12.10: ILCA, damer & herrar
  • Från 15.40: Nacra, mixed

Skytte

  • Skeet, herrar, kval dag 2
  • Skeet, damer, kval dag 1
  • 09.30: Pistol 25 m, damer, final
  • 15.30: Skeet, herrar, final

Simning

  • 11.00: 50 m fristil, damer, försök
  • 11.00: 1500 m fristil, herrar, försök
  • 11.00: 4 x 100 m medley, herrar, försök
  • 11.00: 4 x 100 m medley, damer, försök
  •  
  • 20.30: 100 m fjäril, herrar, final
  • 20.39: 50 m fristil, damer, semifinal
  • 20.59: 200 m medley, damer, final
  • 21.09: 800 m fristil, damer, final
  • 21.33: 4 x 100 m medley, mixed, final

Bordtennis

  • 13.30: Singel, damer, bronsmatch
  • 14.30: Singel, damer, final

Tennis

  • Singel, herrar, bronsmatch
  • Singel, damer, final
  • Singel, herrar, final

Volleyboll

  • Från 09.00: Gruppspel damer
  • Från 17.00: Gruppspel, herrar

Vattenpolo

  • Från 10.30: Gruppspel, herrar (6 matcher)

OS 2024: Program och schema söndag 4 augusti

Bågskytte

  • Från 09.30: Individuellt, herrar, utslagsrunda
  • 14.46: Individuellt, herrar, final

Gymnastik

  • 15.00: Ringar, herrar, final
  • 15.40: Barr, damer, final
  • 16.25: Hopp, herrar, final

Friidrott

  • 10.05: 3 000 m hinder, damer, första omgången
  • 10.20: Slägga, damer, kvalificering – Grupp A
  • 10.55: 200 m, damer, första omgången
  • 11.00: Längdhopp, herrar, kvalificering
  • 11.45: Slägga, damer, kvalificering – Grupp B
  • 11.50: 110 m häck, herrar, första omgången
  • 12.35: 400 m häck, herrar, första omgången
  • 19.05: 400 m, herrar, första omgången
  • 19.50: Höjdhopp, damer, final
  • 20.00: 100 m, herrar, semifinal
  • 20.30: Slägga, herrar, final
  • 20.40: 800 m, damer, semifinal
  • 21.15: 1 500 m, herrar, semifinal
  • 21.55: 100 m, herrar, final

Badminton

  • 08.30: Singel, damer, semifinal
  • 09.40: Singel, damer, semifinal
  • 10.50: Singel, herrar, semifinal
  • 12.00: Singel, herrar, semifinal
  • 15.00: Dubbel, herrar, bronsmatch
  • 16.10: Dubbel, herrar, final

Basket, gruppspel damer

  • 11.00: Japan-Belgien
  • 13.30: Kanada-Nigeria
  • 17.15: Tyskland-USA
  • 21.00: Australien-Frankrike

Basket 3×3

  • Från 17.30: Gruppspel, herrar

Beachvolley

  • Från 09.00: Åttondelsfinaler, damer & herrar

Boxning

  • 11.00: 57 kg, damer, kvartsfinaler
  • 11.00: 57 kg, damer, kvartsfinaler
  • 11.32: 75 kg, damer, kvartsfinaler
  • 12.04: 54 kg, damer, semifinal
  • 12.20: 51 kg, damer, semifinal
  • 12.36: 63.5 kg, damer, semifinal
  • 12.52: 80 kg, herrar, semifinal
  • 13.08: 92 kg, herrar, semifinal
  • 15.30: 57 kg, damer, kvartsfinaler
  • 16.02: 75 kg, damer, kvartsfinaler
  • 16.34: 54 kg, damer, semifinal
  • 16.50: 51 kg, damer, semifinal
  • 17.06: 63.5 kg, damer, semifinal
  • 17.22: 80 kg, herrar, semifinal
  • 17.38: 92 kg, herrar, semifinal

Kanotslalom

  • 15.30: Kajakcross, herrar, heat
  • 16.45: Kajakcross, damer, heat

Cykling

  • 14.00: Linjelopp, damer, final

Ridsport

  • 10.00: Dressyr, individuellt, final

Fäktning

  • Från 11.50: Florett, herrar, utslagsrunda
  • 20.30: Florett, herrar, final

Golf

  • 09.00: Herrar, fjärde rundan

Handboll, gruppspel herrar

  • 09:00: Sverige-Japan
  • 11:00: Egypten-Argentina
  • 14:00: Tyskland-Slovenien
  • 16:00: Ungern-Frankrike
  • 19:00: Danmark-Norge
  • 21:00: Spanien-Kroatien

Landhockey:

  • Från 10.00: Herrar, kvartsfinaler (4 matcher)

Segling

  • Från 12.00: ILCA, damer och herrar
  • Från 12.00: Nacra, mixed
  • Från 12.10: Formula Kite, damer och herrar
  • Från 17.00: 470, mixed

Skytte

  • 09:00: Pistol 25m Snabbskjutning, herrar kval – steg 1
  • 09:30: Skeet, damer kvalificering – dag 2
  • 15:30: Skeet, damer, final

Simning

  • 18.30: 50 m frisim, damer, final
  • 18.36: 1 500 m frisim, herrar, final
  • 19.12: 4×100 m medley, herrar, final
  • 19.35: 4×100 m medley, damer, final

Bordtennis

  • 13.30: Singel, herrar, bronsmatch
  • 14.30: Singel, herrar, final

Tennis

  • Dubbel, damer, bronsmatch
  • Singel, herrar, final
  • Dubbel, damer, final

Volleyboll

  • Från 09.00: Gruppspel, damer

Vattenpolo

  • Från 14.00: Gruppspel, damer (4 matcher)

OS 2024: Program och schema måndag 5 augusti

Gymnastik

  • 11.45: Barr, herrar, final
  • 12.36: Bom. damer, final
  • 13.31: Räck, herrar, final
  • 14.20: Fristående, damer, final

Konstsim

  • 19.30: Lag, teknisk rutin

Friidrott

  • 10.05: 400 m häck, herrar, första rundan
  • 10.10: Diskus, herrar, kvalifikation – Grupp A
  • 10.40: Stavhopp, damer, kvalifikation
  • 10.50: 400 m häck, damer, återkval
  • 11.20: 400 m, herrar, återkval
  • 11.35: Diskus, herrar, kvalifikation – Grupp B
  • 11.55: 400 m, damer, första rundan
  • 12.50: 200 m, damer, återkval
  • 19.00: Stavhopp, herrar, final
  • 19.04: 3000 m hinder, herrar, första rundan
  • 19.55: 200 m, herrar, första rundan
  • 20.30: Diskuskastning, damer, final
  • 20.45: 200 m, damer, semifinal
  • 21.10: 5000 m, damer, final
  • 21.45: 800 m, damer, final

Badminton

  • 09.45: Singel, damer, bronsmatch
  • 10.55: Singel, damer, final
  • 14.30: Singel, herrar, bronsmatch
  • 15.40: Singel, herrar, final

Basket 3×3

  • Från 17.30: Semfinaler, damer & herrar
  • 22.05: Damer, final
  • 22.35: Herrar, final

Beachvolley

  • Från 09.00: Åttondelsfinaler, damer & herrar

Kanotslalom

  • 15.30: Kajakcross, damer, kvartsfinal
  • 15.52: Kajakcross, herrar, kvartsfinal
  • 16.15: Kajakcross, damer, semifinal
  • 16.28: Kajakcross, herrar, semifinal
  • 16.43: Kajakcross, damer, B-final
  • 16.48: Kajakcross, herrar, B-final
  • 16.55: Kajakcross, damer, final
  • 17.00: Kajakcross, herrar, final

Cykling, velodrom

  • 17.00: Lagsprint, damer, kval
  • 17.27: Lagförföljelse, herrar, kval
  • 18.55: Lagsprint, damer, första omgången
  • 19.09: Lagsprint, herrar, kval
  • 19.46: Lagsprint, damer, lopp om 7–8:e plats
  • 19.49: Lagsprint, damer, lopp om 5–6:e-plats
  • 19.53: Lagsprint, damer, lopp om brons
  • 19.58: Lagsprint, damer, final

Simhopp

  • 10.00: 10 m, damer, kval
  • 15.00: 10 m, damer, semifinal

Ridsport

  • 14.00: Hoppning, individuellt, kval

Fotboll

  • 18.00: Herrar, semifinal
  • 21.00: Herrar, semifinal

Landhockey

  • Från 10.00: Damer, kvartsfinaler

Segling

  • Från 12.00: Nacra, mixed
  • Från 12.00: Formula Kite, damer och herrar
  • Från 12.10: ILCA, damer och herrar
  • Från 17.00: 470, mixed

Skytte

  • 09.00: Skeet, lag mixed, kval
  • 09.30: Pistol 25 snabbskjutning, herrar, final
  • 15.00: Skeet, lag mixed, final

Sportklättring

  • 10:00: Herrarnas Boulder & Lead, Semifinal Boulder
  • 13:00: Damernas Speed, Kvalificering – Seedning
  • 13:40: Damernas Speed, Kvalificering Eliminering

Bordtennis

Från 10.00: Lag, damer & herrar, åttondelsfinaler

Triathlon

  • 08.00: Mixedstafett, final

Volleyboll

  • Från 09.00: Herrar, kvartsfinaler

Vattenpolo

  • Från 12.00: Gruppspel, herrar (6 matcher)

Brottning

  • 15:00: Grekisk romersk, herrar 60kg åttondelsfinal
  • 15:00: Fristil, damer 68kg åttondelsfinal
  • 15:00: Grekisk romersk, herrar 130kg åttondelsfinal
  • 16:20: Grekisk romersk, herrar 60kg kvartsfinal
  • 16:20: Fristil, damer 68kg kvartsfinal
  • 16:20: Grekisk romersk, herrar 130kg kvartsfinal
  • 21:00: Grekisk romersk, herrar 60kg Semifinal
  • 21:20: Grekisk romersk, herrar 130kg semifinal
  • 21:40: Fristil, damer 68kg semifinal

OS 2024: Program och schema tisdag 6 augusti

Konstsim

  • 19.30: Lag, fria rutinen

Friidrott

  • 10.05: 1 500 m, damer, första rundan
  • 10.20: Spjut, herrar, kvalificering – Grupp A
  • 10.50: 110 m häck, herrar, återkval
  • 11.15: Längdhopp, damer, kvalificering
  • 11.20: 400 m, damer, återkval
  • 11.50: Spjut, herrar, kvalificering – Grupp B
  • 12.30: 400 m häck, herrar, återkval
  • 13.00: 200 m, herrar, återkval
  • 19.35: 400 m, herrar, semifinal
  • 20.00: Slägg, damer, final
  • 20.07: 400 m häck, damer, semifinal
  • 20.20: Längdhopp, herrar, final
  • 20.50: 1 500 m, herrar, final
  • 21.10: 3 000 m hinder, damer, final
  • 21.40: 200 m, damer, final

Basket

  • Från 11.00: Herrar, kvartsfinaler

Beachvolley

  • Från 17.00: Kvartsfinaler, damer & herrar

Boxning

  • 21:30: 71 kg, herrar, semifinal
  • 21:46: 71 kg, herrar, semifinal
  • 22:02: 50 kg, damer, semifinal
  • 22:18: 50 kg, damer, semifinal
  • 22:34: 66 kg, damer, semifinal
  • 22:50: 66 kg, damer, semifinal
  • 23:06: 60 kg, damer, final

Kanot

  • 09:30: Kajak 500 m, fyrmans, herrar, försök
  • 10:00 Kajak 500 m, fyrmans, damer, försök
  • 10:30 Kanot 500 m, dubbel, herrar, försök
  • 11:00 Kanot 500 m, dubbel, damer, försök
  • 11:30 Kajak 500 m, dubbel, herrar, försök
  • 12:10 Kajak 500 m, dubbel, damer, försök
  • 13:10 Kajak 500 m, fyrmans, herrar, kvartsfinaler
  • 13:20 Kanot 500 m, dubbel, damer, kvartsfinaler
  • 13:50 Kanot 500 m, dubbel, herrar, kvartsfinaler
  • 14:10 Kajak 500 m, dubbel, damer, kvartsfinaler
  • 14:30 Kajak 500 m, dubbel, herrar, kvartsfinaler

Cykling, velodrom

  • 17:30: Kvalomgång, damernas lagförföljelse
  • 18:59: Första omgången, herrarnas lagsprint
  • 19:14: Första omgången, herrarnas lagförföljelse
  • 19:55: Placeringslopp för platser 7-8, herrarnas lagsprint
  • 19:58: Placeringslopp för platser 5-6, herrarnas lagsprint
  • 20:02: Bronslopp, herrarnas lagsprint
  • 20:07: Final, herrarnas lagsprint

Simhopp

  • 10.00: 3m, herrar, försök
  • 15.00: 10 m, damer, final

Ridsport

  • 10.00: Hoppning, individuellt, final

Fotboll

  • 18.00: Damer, semfinal
  • 21.00: Damer, semfinal

Handboll

  • 09.30: Damer, kvartsfinal
  • 13.30: Damer, kvartsfinal
  • 17.30: Damer, kvartsfinal
  • 21.30: Damer, kvartsfinal

Landhockey

  • 14.00 & 19.00: Semifinal, herrar

Segling

  • Från 12.00: Formula Kite, damer & herrar
  • Från 12.10: 470, mixed
  • 14.40: ILCA, medaljsegling, damer
  • Från 15.00: Nacra, mixed
  • 15.40: ILCA, medaljsegling, herrar

Skateboard

  • 12.30: Park, damer, kval
  • 17.30: Park, damer, final

Sportklättring

  • 10:00 Boulder & Lead, damer, Semi Boulder
  • 13:00 Speed, herrar, kvalificering – Seedning
  • 13:40 Speed, herrar, kvalificering – Eliminering

Bordtennis

  • 10.00: Lag, damer & herrar, åttondelsfinaler
  • 15.00: Lag, damer & herrar, kvartsfinaler
  • 20.00: Lag, damer & herrar, kvartsfinaler

Volleyboll

  • Från 09.00: Kvartsfinaler, damer

Vattenpolo

  • Från 14.00: Kvarstsfinaler, damer

Brottning

  • 11.00: 60 kg grekisk romersk stil, herrar, återkval
  • 11.00: 68 kg fristil, damer, återkval
  • 11.00: 130 kg grekisk romersk stil, herrar, återkval
  • 11.30: 77 kg grekisk romersk stil, herrar, åttondelsfinal
  • 11.30: 50 kg fristil, damer, åttondelsfinal
  • 11.30: 97 kg grekisk romersk stil, herrar, åttondelsfinal
  • 12.50: 77 kg grekisk romersk stil, herrar, kvartsfinal
  • 12.50: 50 kg fristil, damer, kvartsfinal
  • 12.50: 97 kg grekisk romersk stil, herrar, kvartsfinal
  • 18.15: 77 kg grekisk romersk stil, herrar, semifinal
  • 18.35: 97 kg grekisk romersk stil, herrar, semifinal
  • 18.55: 50 kg fristil, damer, semifinal
  • 19.30: 60 kg grekisk romersk stil, herrar, bronsmatch
  • 19.55: 60 kg grekisk romersk stil, herrar, final
  • 20.05: 130 kg grekisk romersk stil, herrar, bronsmatch
  • 20.30: 130 kg grekisk romersk stil, herrar, final
  • 20.50: 68 kg fristil, damer, bronsmatch
  • 21.15: 68 kg fristil, damer, final

OS 2024: Program och schema onsdag 7 augusti

Konstsim

  • 19.30: Lag, akrobatisk rutin

Friidrott:

  • 07.30: Gång, maraton mixedstafett
  • 10.05: Höjdhopp, herrar, kval
  • 10.15: 100 m häck, damer, omgång 1
  • 10.25: Spjut, damer, kval – grupp A
  • 11.10: 5000 m, herrar, omgång 1
  • 11.50: Spjut, damer, kval – grupp B
  • 11.55: 800 m, herrar, omgång 1
  • 12.45: 1500 m, damer, återkval
  • 19.00: Stavhopp, damer, final
  • 19.05: 110 m häck, herrar, semifinal
  • 19.15: Tresteg, herrar, kval
  • 19.35: 400 m häck, herrar, semifinal
  • 20.02: 200 m, herrar, semifinal
  • 20.25: Diskus, herrar, final
  • 20.45: 400 m, damer, semifinal
  • 21.20: 400 m, herrar, final
  • 21.40: 3000 m hinder, herrar, final

Basket

  • Från 11.00: Damer, kvartsfinaler

Beachvolley

  • Från 17.00: Damer & herrar, kvartsfinaler

Boxning

  • 21.30: 57 kg, damer, semifinal
  • 21.46: 57 kg, damer, semifinal
  • 22.02: +92 kg, herrar, semifinal
  • 22.18: +92 kg, herrar, semifinal
  • 22.34: 63,5 kg, herrar, final
  • 22.51: 80 kg, herrar, final

Kanot

  • 09:30 Damernas kajak singel 500m heat
  • 10:40 Herrarnas kajak singel 1000m heat
  • 11:40 Herrarnas kanot singel 1000m heat
  • 13:30 Damernas kajak singel 500m kvartsfinaler
  • 14:10 Herrarnas kajak singel 1000m kvartsfinaler
  • 14:40 Herrarnas kanot singel 1000m kvartsfinaler

Cykling

  • 12:45: Herrarnas sprint, kvalificering
  • 13:26: Damernas keirin, första omgången
  • 13:52: Damernas lagförföljelse, första omgången
  • 14:30: Herrarnas sprint,
  • 15:10: Damernas keirin, återkval
  • 15:30: Herrarnas sprint,
  • 17:30: Herrarnas sprint, 16-delsfinaler
  • 18:04: Herrarnas lagförföljelse, placerignslopp 7–8
  • 18:10: Herrarnas lagförföljelse, placeringslopp 5-6
  • 18:25: Herrarnas lagförföljelse, placeringslopp 3–4
  • 18:33: Herrarnas lagförföljelse, final
  • 18:42: Herrarnas sprint, 16-delsfinaler återkval
  • 18:57: Damernas lagförföljelse, final
  • 19:38: Herrarnas sprint, åttondelsfinaler
  • 20:14: Herrarnas sprint, åttondelsfinaler återkval

Simhopp

  • 10.00: 3 m, herrar, semifinal
  • 15.00: 3 m, damer, försök

Golf

  • 09.00: Damer, första rundan

Handboll

  • 09.30: Herrar, kvartsfinal
  • 13.30: Herrar, kvartsfinal
  • 17.30: Herrar, kvartsfinal
  • 21.30: Herrar, kvartsfinal

Landhockey

  • 14.00: Damer, semifinal
  • 19.00: Damer, semifinal

Segling

  • Från 12.10: Formula Kite, damer & herrar
  • 14.40: Nacra, mixed, medaljrace
  • 15.40: 470, mixed, medaljrace

Skateboard

  • 12.30: Park, herrar, kval
  • 17.30: Park, herrar, final

Sportklättring

  • 10:00 Herrarnas Boulder & Lead, Semifinal – Lead
  • 12:28 Damernas Speed, Kvartsfinaler
  • 12:46 Damernas Speed, Semifinaler
  • 12:55 Damernas Speed, Final

Taekwondo

  • Från 09.00: 49 kg, damer, utslagsrunda
  • Från 09.10: 58 kg, herrar, utslagsrunda
  • 21.23: 49 kg, damer, final
  • 21.39: 58 kg, herrar, final

Volleyboll

  • 16.00 & 20.00: Herrar, semifinal

Vattenpolo

  • Från 14.00: Herrar, kvartsfinal

Tyngdlyftning

  • 15.00: 61 kg, herrar
  • 19.30: 49 kg, damer

Brottning

  • 11.00: 77 kg, grekisk romersk stil, herrar, återkval
  • 11.00: 50 kg, fristil, damer, återkval
  • 11.00: 97 kg, grekisk romersk stil, herrar, återkval
  • 11.30: 67 kg, grekisk romersk stil, herrar, åttondelsfinal
  • 11.30: 53 kg, fristil, damer, åttondelsfinal
  • 11.30: 87 kg, grekisk romersk stil, herrar, åttondelsfinal
  • 12.50: 67 kg, grekisk romersk stil, herrar, kvartsfinal
  • 12.50: 53 kg, fristil, damer, kvartsfinal
  • 12.50: 87 kg, grekisk romersk stil, herrar, kvartsfinal
  • 18.15: 67 kg, grekisk romersk stil, herrar, semifinal
  • 18.35: 87 kg, grekisk romersk stil, herrar, semifinal
  • 18.55: 53 kg, fristil, damer, semifinal
  • 19.30: 77 kg, grekisk romersk stil, herrar, bronsmatch
  • 19.55: 77 kg, grekisk romersk stil, herrar, final
  • 20.05: 97 kg, grekisk romersk stil, herrar, bronsmatch
  • 20.30: 97 kg, grekisk romersk stil, herrar, final
  • 20.50: 50 kg, fristil, damer, bronsmatch

OS 2024: Program och tider torsdag 8 augusti

Friidrott

  • 10.05: Sjukamp 100 m häck, damer
  • 10.25: Kula, damer, kval
  • 10.35: 100 m häck, damer, återkval
  • 11.05: Sjukamp höjdhopp, damer
  • 11.10: Stafett 4 x 100 m, damer, omgång 1
  • 11.35: Stafett 4 x 100 m, herrar, omgång 1
  • 12.00: 800 m, herrar, återkval
  • 19.35: 1500 m, damer, semifinal
  • 19.35: Sjukamp kulsa, damer
  • 20.00: Längdhopp, damer, final
  • 20.25: Spjut, herrar, final
  • 20.30: 200 m, herrar, final
  • 20.55: Sjukamp 200 m, damer
  • 21.25: 400 m häck, damer, final
  • 21.45: 110 m häck, herrar, final

Basket

  • 17.30: Herrar, semifinal
  • 21.00: Herrar, semifinal

Beachvolley

  • Från 17.00: Semifinaler, herrar och damer

Boxning

  • 21.30: 57 kg, herrar, semifinal
  • 21.46: 57 kg, herrar, semifinal
  • 22.02: 75 kg, damer, semifinal
  • 22.18: 75 kg, damer, semifinal
  • 22.34: 51 kg, herrar, final
  • 22.51: 54 kg, damer, final

Kanot

  • 10.30: Kanot, singel 200 m, damer, försök
  • 11.20: Kanot, dubbel 500 m, herrar, semifinal 1
  • 11.30: Kanot, dubbel 500 m, herrar, semifinal 2
  • 11.40: Kajak, fyrmans 500 m, damer, semifinal 1
  • 11.50: Kajak, fyrmans 500 m, herrar, semifinal 1
  • 12.00: Kajak, fyrmans 500 m, herrar, semifinal 2
  • 12.40: Kanot, singel 200 m, damer, kvartsfinal
  • 13.20: Kanot, dubbel 500 m, herrar, final B
  • 13.30: Kanot, dubbel 500 m, herrar, final A
  • 13.40: Kajak, fyrmans 500 m, damer, final A
  • 13.50: Kajak, fyrmans 500 m, herrar, final A

Cykling – velodrom

  • 17:00 Herrarnas Omnium, Scratch Race 1/4
  • 17:18 Damernas Keirin, Kvartsfinaler
  • 17:38 Herrarnas Omnium, Tempo Race 2/4
  • 18:01 Herrarnas Sprint, Kvartsfinaler – Race 1
  • 18:15 Damernas Keirin, Semifinaler
  • 18:25 Herrarnas Omnium, Eliminationslopp 3/4
  • 18:47 Herrarnas Sprint, Kvartsfinaler – Race 2
  • 19:01 Damernas Keirin, placeringslopp 7-12
  • 19:11 Damernas Keirin, Final
  • 19:18 Herrarnas Sprint, Kvartsfinaler
  • 19:27 Herrarnas Omnium, Poänglopp 4/4
  • 20:04 Herrarnas Sprint, placeringslopp 5-8

Simhopp

  • 10.00: 3m, damer, semifinal
  • 15.00: 3 m, herrar, final

Fotboll:

  • 17.00: Herrar, bronsmatch

Golf

  • 09.00: Damer, andra rundan

Handboll

  • 16.30: Damer, semifinal
  • 21.30: Damer, semifinal

Landhockey

  • 14.00: Herrar, bronsmatch
  • 19.00: Herrar, final

Simning, öppet vatten

  • 07.30: 10 km, damer, final

Modern femkamp

  • 11.00: Fäktning, herrar, rankningsomgång
  • 14.30: Fäktning, damer, rankningsomgång

Rytmisk sportgymnastik

  • 10.00: Individuell mångkamp, del 1
  • 15.00: Individuell mångkamp, del 2

Segling

  • Från 11.00: Formula Kite, damer & herrar, semifinaler
  • Från 15.37: Formula Kite, damer & herrar, finaler

Sportklättring

  • 10:00: Damer Boulder & Lead, Semifinal Lead
  • 12:28: Herrar Speed, Kvartsfinaler
  • 12:46: Herrar Speed, Semifinaler
  • 12:55: Herrar Speed, Final

Bordtennis

  • 10.00: Lag, herrar, semifinal
  • 15.00: Lag, damer, semifinal
  • 20.00: Lag, damer, semifinal

Taekwondo

  • Från 09.00: 68 kg, herrar, utslagsrunda
  • Från 09.10: 57 kg, damer, utslagsrunda
  • 21.23: 68 kg, herrar, final
  • 21.38: 57 kg, damer, final

Volleyboll

  • 16.00: Damer, semifinal
  • 20.00: Damer, semifinal

Vattenpolo

  • 13.00: Damer, placeringsmatcher 5–8
  • 14.35: Damer, semifinal
  • 18.00: Damer, placeringsmatcher 5–8
  • 19.35: Damer, semifinal

Tyngdlyftning

  • 15.00: 59 kg, damer, final
  • 19.30: 73 kg, herrar, final

Brottning

  • 11.00: 67 kg, grekisk romersk stil, herrar, återkval
  • 11.00: 53 kg, fristil, damer, återkval
  • 11.00: 87 kg, grekisk romersk stil, herrar, återkval
  • 11.30: 57 kg, fristil, herrar, åttondelsfinal
  • 11.30: 57 kg, fristil, damer, åttondelsfinal
  • 11.30: 86 kg, fristil, herrar, åttondelsfinal
  • 12.50: 57 kg, fristil, herrar, kvartsfinal
  • 12.50: 57 kg, fristil, damer, kvartsfinal
  • 12.50: 86 kg, fristil, herrar, kvartsfinal
  • 18.15: 57 kg, fristil, herrar, semifinal
  • 18.35: 86 kg, fristil, herrar, semifinal
  • 18.55: 57 kg, fristil, damer, semifinal
  • 19.30: 67 kg, grekisk romersk stil, herrar, bronsmatch
  • 19.55: 67 kg, grekisk romersk stil, herrar, final
  • 20.05: 87 kg, grekisk romersk stil, herrar, bronsmatch
  • 20.30: 87 kg, grekisk romersk stil, herrar, final
  • 20.50: 53 kg, fristil, damer, bronsmatch
  • 21.15: 53 kg, fristil, damer, final

OS 2024: Program och schema fredag 9 augusti

Konstsim

  • 19.30: Par, teknisk rutin

Friidrott

  • 10.05 Sjukamp längdhopp, damer
  • 10.40 4×400 m, damer, första omgången
  • 11.05 4×400 m, herrar, första omgången
  • 11.20 Sjukamp spjut Grupp A, damer
  • 11.30 800 m semifinal, herrar
  • 12.05 100 m häck semifinal, damer
  • 12.30 Sjukamp spjut, Grupp B, damer
  • 19.40 Kula final, damer
  • 19.45 4×100 m final, herrar
  • 20.00 400 m final, damer
  • 20.10 Tresteg final, herrar
  • 20.15 Sjukamp 800 m, damer
  • 20.55 10 000 m final, damer
  • 21.45 400 m häck final, herrar

Basket

  • 17.30: Damer, semifinal
  • 21.00: Damer, semifinal

Beachvolley

  • 21.30: Damer, bronsmatch
  • 22.30: Damer, final

Boxning

  • 21.30: 71 kg, herrar, final
  • 21.47: 50 kg, damer, final
  • 22.34: 92 kg, herrar, final
  • 22.51: 66 kg, damer, final

Breakdance

  • 16.00: B-Girls, grupp
  • 20.00: B-girls, kvartsfinaler och semifinaler
  • 21.14: B-girls, brons
  • 21.23: B-girls, final

Kanot

  • 10:30 Kanot, damer 500m dubbel, semifinal 1
  • 10:40 Kanot, damer 500m dubbel, semifinal 2
  • 10:50 Kajak, damer 500m dubbel, semifinal 1
  • 11:00 Kajak, damer 500m dubbel, semifinal 2
  • 11:10 Kajak, herrar 500m dubbel, semifinal 1
  • 11:20 Kajak, herrar 500m dubbel, semifinal 2
  • 11:30 Kanot, herrar 1000m singel, semifinal 1
  • 11:40 Kanot, herrar 1000m singel, semifinal 2
  • 12:40 Kanot, damer 500m dubbel, final B
  • 12:50 Kanot, damer 500m dubbel, final A
  • 13:00 Kajak, damer 500m dubbel, final B
  • 13:10 Kajak, damer 500m dubbel, final A
  • 13:20 Kajak, herrar 500m dubbel, final B
  • 13:30 Kajak, herrar 500m dubbel, final A
  • 13:40 Kanot, herrar 1000m singel, final B
  • 13:50 Kanot, herrar 1000m singel, final A

Cykling – velodrom

  • 14:00 Damernas sprint, Kvalificering
  • 14:41 Herrarnas sprint, Semifinaler
  • 114:48 Damernas sprint, 32-dels-finaler
  • 15:29 Herrarnas sprint, Semifinaler
  • 15:38 Damernas sprint, Återkval
  • 15:52 Herrarnas sprint, Semifinaler
  • 18:00 Herrarnas sprint, Final, Lopp 1
  • 18:09 Damernas Madison, Final
  • 19:02 Herrarnas sprint, Final, Lopp 2
  • 19:10 Damernas sprint, 16-delsfinaler
  • 19:38 Herrarnas sprint, finaler – Avgörande
  • 19:58 Damernas sprint, 16-delsfinaler återkval

Simhopp

  • 10.00: 10 m, herrar, försök
  • 15.00: 3 m, damer, final

Fotboll

  • 15.00: Damer, bronsmatch
  • 18.00: Damer, final

Golf

09.00: Damer, tredje rundan

Handboll

  • 16.30: Herrar, semifinal
  • 21.30: Herrar, semifinal

Landhockey

  • 14.00: Damer, bronsmatch
  • 20.00: Damer, final

Simning, öppet vatten

  • 07.30: 10 km, herrar, final

Modern femkamp

  • Från 13.00: Herrar

Rytmisk gymnastik

  • 10.00: Trupp, mångkamp, del 1
  • 11.15: Trupp, mångkamp, del 2
  • 15.30: Individuell, mångkamp, final

Sportklättring

  • 10.15: Bolder och Lead, herrar, final boulder
  • 12.28: Boulder och Lead, herrar, final lead

Bordtennis

  • 10.00: Lag, herrar, bronsmatch
  • 15.00: Lag, herrar, final

Taekwondo

  • Från 09.00: 67 kg, damer, utslagsrunda
  • Från 09.10: 80 kg, herrar, utslagsrunda
  • 21.23: 67 kg, damer, final
  • 21.39: 80 kg, herrar, final

Volleyboll

  • 16.00: Herrar, bronsmatch

Vattenpolo

  • 13.00: Herrar, placeringsmatcher 5–8
  • 14.35: Herrar, semifinal
  • 18.00: Herrar, placeringsmatcher 5–8
  • 19.35: Herrar, semifinal

Tyngdlyftning

  • 15.00: 89 kg, herrar, final
  • 19.30: 71 kg, damer, final

Brottning

  • 11.00: 57 kg, fristil herrar, återkval
  • 11.00: 57 kg, fristil damer, återkval
  • 11.00: 86 kg, fristil herrar, återkval
  • 11.30: 74 kg, fristil herrar, åttondelsfinal
  • 11.30: 62 kg, fristil damer, åttondelsfinal
  • 11.30: 125 kg, fristil herrar, åttondelsfinal
  • 12.50: 74 kg, fristil herrar, kvartsfinal
  • 12.50: 62 kg, fristil damer, kvartsfinal
  • 12.50: 125 kg, fristil herrar, kvartsfinal
  • 18.15: 74 kg, fristil herrar, semifinal
  • 18.35: 125 kg, fristil herrar, semifinal
  • 18.55: 62 kg, fristil damer, semifinal
  • 19.30: 57 kg, fristil herrar, bronsmatch
  • 19.55: 57 kg, fristil herrar, final
  • 20.05: 86 kg, fristil herrar, bronsmatch
  • 20.30: 86 kg, fristil herrar, final
  • 20.50: 57 kg, fristil damer, bronsmatch
  • 21.15: 57 kg, fristil damer, final

OS 2024: Program och schema lördag 10 augusti

Konstsim

  • 19.30: Par, fria rutinen

Friidrott

  • 08.00: Maraton, herrar
  • 19.10: Höjdhopp, herrar, final
  • 19.25: 800 m, herrar, final
  • 19.40: Spjut, damer, final
  • 19.45: 100 m häck, damer, final
  • 20.00: 5000 m, herrar, final
  • 20.25: 1500 m, damer, final
  • 21.12: 4 x 400 m stafett, herrar, final
  • 21.22: 4 x 400 m stafett, damer, final

Basket

  • 11.00: Herrar, bronsmatch
  • 21.30: Herrar, final

Beachvolley

  • 21.00: Herrar, bronsmatch
  • 22.30: Herrar, final

Boxning

  • 21.30: 57 kg, damer, final
  • 21.47: 57 kg, herrar, final
  • 22.34: 75 kg, damer, final
  • 22.51: +92 kg, herrar, final

Breakdance

  • 16.00: B-Boys, grundomgång
  • 20.00: B-Boys, kvartsfinaler
  • 20.45: B-Boys, semifinaler
  • 21.14: B-Boys, bronsmatch
  • 21.23: B-Boys, final

Kanot

  • 10.30: Kajak, damer 500 m singel, semifinal 1
  • 10.40: Kajak, damer 500 m singel, semifinal 2
  • 10.50: Kajak, damer 500 m singel, semifinal 3
  • 11.00: Kajak, damer 500 m singel, semifinal 4
  • 11.10: Kajak, herrar 1000 m singel, semifinal 1
  • 11.20: Kajak, herrar 1000 m singel, semifinal 2
  • 11.40: Kanot, damer 200 m singel, semifinal 1
  • 11.50: Kanot, damer 200 m singel, semifinal 2
  • 12.40: Kajak, damer 500 m singel, final C
  • 12.50: Kajak, damer 500 m singel, final B
  • 13.00: Kajak, damer 500 m singel, final A
  • 13.10: Kajak, herrar 1000 m singel, final B
  • 13.20: Kajak, herrar 1000 m singel, final A
  • 13.40: Kanot, damer 200 m singel, final B
  • 13.50: Kanot, damer 200 m singel, final A

Cykling – velodrom

  • 17:00 – Damernas sprint, åttondelsfinaler
  • 17:19 – Herrarnas keirin, första omgången
  • 17:50 – Damernas sprint, åttondelsfinaler återkval
  • 17:59 – Herrarnas madison, final
  • 19:07 – Damernas sprint, kvartsfinaler – Lopp 1
  • 19:21 – Herrarnas keirin, återkval
  • 19:49 – Damernas sprint, kvartsfinaler – Lopp 2
  • 20:14 – Damernas sprint, kvartsfinaler – avgörande lopp

Simhopp

  • 10.00: 10 m, herrar, semifinal
  • 15.00: 10 m, herrar, final

Fotboll

  • 17.00: Damer, final

Golf

  • 09.00: Damer, fjärde rundan

Handboll

  • 10.00: Damer, bronsmatch
  • 15.00: Damer, final

Modern femkamp

  • Från 09.30: Damer

Rytmisk gymnastik

  • 14.00: Trupp, mångkamp, final

Sportklättring

  • 10.15: Boulder & Lead, damer, final Boulder
  • 12.28: Boulder & Lead, damer, final Lead

Bordtennis

  • 10.00: Damer, lag, bronsmatch
  • 15.00: Damer, lag, final

Taekwondo

  • Från 09.00: +80 kg, herrar, utslagsrunda
  • Från 09.10: +67 kg, damer, utslagsrunda
  • 21.23: +80 kg, herrar, final
  • 21.39: +67 kg, damer, final

Volleyboll

  • 13.00: Herrar, final
  • 17.15: Damer, bronsmatch

Vattenpolo

  • 09.00: Damer, placeringsmatch 7–8
  • 10.35: Damer, bronsmatch
  • 14.00: Damer, placeringsmatch 5–6
  • 15.35: Damer, final
  • 19.35: Herrar, placeringsmatch 7–8

Brottning

  • 11.00: 74 kg, fristil herrar, återkval
  • 11.00: 62 kg, fristil damer, återkval
  • 11.00: 125 kg, fristil herrar, återkval
  • 11.30: 65 kg, fristil herrar, 1/8 final
  • 11.30: 76 kg, fristil damer, 1/8 final
  • 11.30: 97 kg, fristil herrar, 1/8 final
  • 12.30: 65 kg, fristil herrar, 1/4 final
  • 12.50: 76 kg, fristil damer, 1/4 final
  • 12.50: 97 kg, fristil herrar, 1/4 final
  • 18.15: 65 kg, fristil herrar, semifinal
  • 18.35: 97 kg, fristil herrar, semifinal
  • 18.55: 76 kg, fristil damer, semifinal
  • 19.30: 74 kg, fristil herrar, bronsmatch
  • 19.55: 74 kg, fristil herrar, final
  • 20.05: 125 kg, fristil herrar, bronsmatch
  • 20.30: 125 kg, fristil herrar, final
  • 20.50: 62 kg, fristil damer, bronsmatch
  • 21.15: 62 kg, fristil damer, final

OS 2024: Program och schema söndag 11 augusti

Friidrott

  • 08.00: Maraton, damer

Basket

  • 11.30: Damer, bronsmatch
  • 15.30: Damer, final

Cykling – velodrom

  • 11:00: Damer Omnium, Scratch Race 1/4
  • 11:22: Damer Sprint, Semifinaler – Lopp 1
  • 11:29: Herrar Keirin, Kvartsfinaler
  • 11:50: Damer Sprint, Semifinaler – Lopp 2
  • 11:57: Damer Omnium, Tempo Race 2/4
  • 12:18: Damer Sprint, Semifinaler – Avgörande
  • 12:25: Damer Sprint, Lopp om 5:e-8:e plats
  • 12:29: Herrar Keirin, Semifinaler
  • 12:45: Damer Sprint, Finaler – Lopp 1
  • 12:53: Damer Omnium, Eliminationslopp 3/4
  • 13:15: Damer Sprint, Finaler – Lopp 2
  • 13:23: Herrar Keirin, Lopp om 7-12:e plats
  • 13:32: Herrar Keirin, Final
  • 13:44: Damer Sprint, Final
  • 13:56: Damer Omnium, Poänglopp 4/4

Handboll

  • 09.00: Herrar, bronsmatch
  • 13.30: Herrar, final

Volleyboll

  • 13.00: Damer, final

Vattenpolo

  • 09.00: Herrar, match om plats 5–6
  • 10.35: Herrar, bronsmatch
  • 14.00: Herrar, final

Tyngdlyftning

  • 11.30: 81 kg, damer

Brottning

  • 11.00: 65 kg, fristil herrar, återkval
  • 11.00: 76 kg, fristil damer, återkval
  • 11.00: 97 kg, fristil herrar, återkval
  • 12.00: 65 kg, fristil herrar, bronsmatch
  • 12.25: 65 kg, fristil herrar, final
  • 12.35: 97 kg, fristil herrar, bronsmatch
  • 13.00: 97 kg, fristil herrar, final
  • 13.20: 76 kg, fristil damer, bronsmatch
  • 13.45: 76 kg, fristil damer, final

Sveriges trupp till OS i Paris

Sveriges slutgiltiga trupp är ännu inte uttagen men många har fått klartecken att tävla i Paris-OS.

Kvalperioden pågår fram till 24 juni och 8 juli måste alla länder ha skickat in sina slutgiltiga trupper till OS i Paris.

Här är svenskarna som redan tagits ut till OS 2024:

Friidrott:

  • Armand Duplantis (stav)
  • Daniel Ståhl (diskus)
  • Perseus Karlström (gång)
  • Thobias Montler (längdhopp)
  • Suldan Hassan (maraton)
  • Carolina Wikström (maraton)
  • Andreas Almgren (10 000 m)
  • Andreas Kramer (800 m)
  • Carl Bengtström (400 m häck)
  • Henrik Larsson (100 m)
  • Thea Löfman (slägga)
  • Oskar Edlund (400m häck)
  • Axelina Johansson (kula)
  • Vanessa Kamga (diskus)

Simning:

  • Erik Persson (200m bröstsim)
  • Louise Hansson (100m fjärilsim)
  • Michelle Coleman (50 m frisim, 100 m frisim)
  • Sarah Sjöström (50m frisim)
  • Sophie Hansson (100 m bröstsim)
  • Björn Seeliger (50 m fritt)
  • Victor Johansson (400/800/1 500 m fritt)
  • 4×100 m frisim (damer)
  • 4×100 m medley (damer)
  • 4x 100 m frisim (herrar)
  • 4x 100 m medley (mix)

Handboll:

  • Herrlag – se truppen här
  • Damlag – se truppen här

Segling:

  • Anton Dahlberg, Lovisa Karlsson (470)
  • Josefin Olsson (laser radial)
  • Rebecca Netzler, Vilma Bobeck (FX)
  • Emil Järudd/Hanna Jonsson, nacra-17
  • Johanna Hjertberg, vindsurfning IQFoil

Beachvolleyboll:

  • David Åhman och Jonatan Hellvig

Cykel:

  • Jenny Rissveds (mountainbike)
  • Jakob Söderqvist (landsväg)

Kanot:

  • Linnea Stensils, Moa Wikberg (K2 500m)
  • Isak Öhrström, kanotslalom

Brottning:

  • Jonna Malmgren (53kg)

Boxning:

  • Nebil Ibrahim, 57 kg
  • Agnes Alexiusson, 60 kg

Golf:

  • Ludvig Åberg
  • Linn Grant
  • Maja Stark

Judo:

  • Marcus Nyman (90kg)

Skytte:

  • Stefan Nilsson (skeet)
  • Marcus Svensson (skeet)
  • Rickard Levin Andersson (trap)
  • Victoria Larsson (skeet)
  • Victor Lindgren (luftgevär)
  • Stina Lawner (pistol)

Vindsurfing:

  • Johanna Hjertberg (vindsurfing)

Bordtennis:

  • Lagtävling, herrar (Anton Källberg, Truls Möregårdh, Kristian Karlsson)
  • Lagtävling, damer (Linda Bergström, Filippa Bergand, Stina Källberg)
  • Stina Källberg och Kristian Karlsson, mixeddubbel

Ridsport:

  • Lag i dressyr, fälttävlan och hoppning (inga aktiva namngivna)

Simhopp:

  • Emilia Nilsson Garip, 3m

Alla sporter i sommar-OS 2024 – och datum då de avgörs

  • Badminton
    27 juli–5 augusti
    Arena: Arena Porte de la Chapelle
  • Basket
    27 juli–11 augusti
    Arenor: Stade Pierre Mauroy i Lille och Arena Bercy
  • Basket – tre mot tre
    30 juli–5 augusti
    Arena: La Concorde
  • Beachvolleyboll
    27 juli–10 augusti
    Arena: Eiffeltornet Stadium
  • BMX
    30 juli–2 augusti
    Arena: BMX Stadium of Saint-Quentin-en-Yvelines och La Concorde
  • Bordtennis
    27 juli–10 augusti
    Arena: Arena Paris Sud
  • Boxning
    27 juli–10 augusti
    Arena: Arena Paris Nord och Roland-Garros Stadium
  • Breakdance
    9–10 augusti
    Arena: La Concorde
  • Brottning
    5 augusti–11 augusti
    Arena: Champ de Mars Arena
  • Bågskytte
    27 juli–5 augusti
    Arena: Les Invalides
  • Cykling, landsväg
    27 juli, 3 augusti, 4 augusti
    Arena: Pont d’Iéna, Invalides och Alexandre III-bron.
  • Cykling, velodrom
    6–11 augusti
    Arena: Vélodrome national de Saint-Quentin-en-Yvelines
  • Fotboll
    25 juli–10 augusti
    Platser: Marseille, Lyon, Bordeaux, Saint-Etienne, Nice, Nantes, Paris (Parc des Princes)
  • Friidrott
    1–11 augusti
    Arena: Stade de France
  • Fäktning
    27 juli–4 augusti
    Arena: Grand Palais
  • Golf
    1–4 och 7–10 augusti
    Arena: Golf National
  • Handboll
    25 juli–11 augusti
    Arena: Stade Pierre Mauroy i Lille och Arena Paris Sud
  • Judo
    27 juli–3 augusti
    Arena: Champ de Mars Arena
  • Kanot
    6–10 augusti
    Arena: National Olympic Nautical Stadium of Île-de-France 
  • Kanotslalom
    27 juli–5 augusti
  • Konstsim
    5–10 augusti
  • Landhockey
    27 juli–9 augusti
    Arena: Yves-du-Manoir Stadium.
  • Modern femkamp
    8–11 augusti
    Arena: Château de Versailles och Arena Paris Nord
  • Mountainbike
    28–29 juli
    Arena: Colline d’Elancourt
  • Ridsport
    27 juli–6 augusti
    Arena: Château de Versailles
  • Rodd
    27 juli–3 augusti
    Arena: National Olympic Nautical Stadium of Île-de-France 
  • Rugby
    24–30 juli
    Arena: Stade de France
  • Rytmisk sportgymnastik
    8–10 augusti
    Arena: Arena Porte de la Chapelle
  • Segling
    28 juli–8 augusti
    Arena: Marina de Marseille
  • Simning
    27 juli–4 augusti
    Arena: Paris La Défense Arena
  • Skateboard
    27–28 juli & 6–7 augusti
    Arena: La Concorde
  • Skytte
    27 juli–5 augusti
    Arena: National shooting center
  • Simhopp
    27 juli–10 augusti
    Arena: Paris Aquatic Center
  • Sportklättring
    5–10 augusti
    Arena: Le Bourget
  • Surfing
    27–30 juli
    Arena: Teahupo’o, Tahiti
  • Taekwondo
    7–10 augusti
    Arena: Grand Palais
  • Tennis
    27 juli–4 augusti
    Arena: Roland Garros
  • Trampolin
    2 augusti
    Arena: Arena Bercy
  • Triathlon
    30–31 juli & 5 augusti
    Arena: Alexandre III-bron
  • Tyngdlyftning
    7–11 augusti
    Arena: Arena Paris Sud 6
  • Vattenpolo
    28 juli–11 augusti
    Arena: Paris Aquatic Center och Paris la Défense Arena
  • Volleyboll
    27 juli–11 augusti
    Arena: Arena Paris Sud 1

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *